2015. március 3., kedd

Julie Kagawa: Vastündérek sorozat (Vaskirály, Vashercegnő, Vaskirálynő)

Nem szoktam efféle fantasyket olvasni, de a borító és a tartalom meggyőzött arról, hogy érdemes lesz belevágnom az olvasásba. Még az sem tántorított el, hogy egy sorozatról van szó, amelynek egyes kötetei még meg sem jelentek hazánkban.
A regényfolyamról az a véleményem, hogy a gyermekmesék kamasz változata, ugyanis a mesékből felnőttként sem növünk ki, legfeljebb más irányú történeteket igénylünk, de attól még a vágy megmarad, hogy elutazzunk egy mesevilágba, ahol különös, olykor természetfeletti képességekkel rendelkező lények laknak.
Nos, Kagawa regényfolyama mindezt a fantáziadús mesevilágot jeleníti meg sok-sok szereplővel, akik főként tündérek. Őket a mesékből már ismerhetjük, de az itteni tündérek nem azok a tündérek, akiknek az alakjával gyermekként találkozhattunk.
A szerző sokkal inkább egy színes fantáziavilágot mutat be, olyasmit amit filmeken is lehet látni, pl. Gyűrűk ura, vagy a Narnia krónikái. Ez azt jelenti, hogy a Kagawa által megálmodott környezetet is bátran filmre lehetne vinni, mert elmesélni nem olyan egyszerű, láttatni viszont könnyebb. Így viszont csak a képzelet marad,de az sem rossz dolog: elképzelni a Tündérországban (vagy ahogy a szerző írja Sohaföldön) lakó lényeket (tündéreket, manókat, óriásokat, törpéket, sárkányokat, vízi lényeket), de magát az országot is, amely sokkal színesebb, mint a mi földünk.
Az ottani lények nem élnek szürke és beszűkült életet: nem mennek időre iskolába, vagy dolgozni, nincsenek nagyvárosok, tömegközlekedés, gyárak, bűz, meg zsúfoltság, szóval így felszínesen nézve a dolgot, ideális helynek tűnik.
Ámde ez nem így van: a tündéreknek ugyanúgy megvannak a maguk szabályrendszere, illetve problémáik, mint az embereknek, csak éppen a varázslatos országuk, illetve a mágikus képességeik megtévesztik az embereket.
Így járt a sorozat hősnője, Meghan Chase is, akinek amúgy fogalma sincs a tündérek létezéséről, és kamaszként valahol vidéken Amerikában. Már eleve emiatt a tanyasi mivolta miatt sem túlzottan népszerű abban a suliban, ahová jár, de külsőre sem egy nagy ász, és a természete is eléggé nyuszi.
Ámde a dolgok a tizenhatodik születésnapja után viharos gyorsasággal változnak körülötte: a legjobb barátjáról kiderül, hogy valójában afféle szellemi vezető, aki azért él embertestben, hogy rá vigyázzon.
Meghan ugyanis a tündérkirály, Oberon lánya, éppen ezért félig tündér, és emiatt bizonyos jogok megilletik, mint hercegnőt. Ámde egyben problémák forrása is, ugyanis a lány a Tündérországban zajló viszálykodásba is belekeveredik, ráadásul az öccsét, Ethant is elrabolják. A kisfiú Meghan édesanyjának a második házasságából született, és semmi köze nincs a tündérekhez, akik csak eszközként használják, hogy Meghant az országba csalják.
Nos, ez meg is történik, és a lány az öccse nyomába ered, hogy visszavigye a hazájába. Ekkor még nem tudja, hogy milyen küzdelmes utat választott: a fiút ugyanis a Vaskirály tartja fogva, akinek a létezéséről nem sokan tudnak Tündérföldön. Ámde Meghan még sincs teljesen magára utalva, ugyanis hamarosan kísérői is akadnak, például Kacor, a szürke macska, aki különösen a szívemhez nőtt, de hát én eléggé macskabuzi vagyok.
Aztán ott van még Puck, aki már az emberek világában is védelmezte a lányt, de akkor még csak egy haversrác volt, míg Tündérföldön kiderül, hogy micsoda erőre képes.
A sorozat cselekményének többféle bonyodalma van: az egyik az, hogy Tündérföld nem olyan békés hely, mint ahogy az emberek elképzelik. Nem egy homogén helyről van szó, hanem van két nagy része: Nyár és Tél, akik alapvetően ellentétes viszonyban állnak egymással. Ehhez jön még hozzá, hogy van egy harmadik birodalom Tündérországon belül, amit a Vaskirály ural, és ők egyszerre akarják bekebelezni a teljes Tündérországot. Szóval még ezen a nem hétköznapi helyen is háborúra kell számítani.
A másik bonyodalmi szál az, hogy Meghan Chase a félig Nyártündér-félig ember, és Ash herceg Téltündér egymásba szeretnek. Ez már önmagába bonyodalmat jelent, de Puck is szereti a lányt, akinek választani kell a két fiú között, miközben a háttérben zajlik a háború, amelynek során Meghan személyisége is komoly fejlődésen megy keresztül: kiderül, hogy a lány kétféle mágia használatára is képes, továbbá képes harcolni, sőt vezetői képességekkel rendelkezik! Egyszóval Meghan életében újféle kihívások jelennek meg, és már nem az lesz a fontos, hogy időben elkészítse a leckéjét, vagy magába bolondítsa a kiszemelt fiút, továbbá menő csaj legyen. Helyette inkább az a lénye, hogy megmentse Sohaföldet, amelyhez egyre jobban kezd kötődni.
Az első kötetben (Vaskirály) megismerkedünk a szereplőkkel, a másodikban (Vashercegnő) bonyolódik a cselekmény, míg harmadikban (Vaskirálynő) zajlik a háború. A negyedik kötet várhatóan Vaslovag címmel fog megjelenni hazánkban, de eredeti nyelven, azaz angolul már olvasható, és meg is rendelhető az Amazonról, tehát aki jól bírja a nyelvet, az ne hagyja ki.
 A szerző honlapján böngészgetve kiderül, hogy a sorozatnak van még jópár kötete, amelyek szintén csak angol nyelven érhetők el. Remélem, nálunk is meg fognak majd jelenni, mert ezek után már nagyon kíváncsi vagyok, hogy alakul Ash és Meghan története.
A sorozat magyarul megjelent darabjai a Vörös Pöttyös Könyvek című sorozatban jelentek meg a Könyvmolyképző Kiadó gondozásában.


1 megjegyzés:

  1. Your Article is so good and readble thanx for sahring this content. Vastu expert is a person who is trained in vastu shastra and is capable of assisting you with issues concerning vastu consultant .

    VálaszTörlés